Bursa Büyükşehir Belediyesi T2 Raylı Sistem Entegrasyon Projesi İnşaatı Fizibilite Raporu

  • Finansman : İlbank
  • Hizmet : Ulaşım
  • İşveren : İlbank- Uluslararası İlişkiler Dairesi
  • Proje Süresi : 2020 - 2020

Bursa Büyükşehir Belediyesi ulaşım taleplerini karşılamak adına, önemli yatırımlarda bulunmuştur.  Bu kapsamda HRS, otobüs, mikrobüs ve dolmuşların yanı sıra 2010’lu yıllardan itibaren Bursa Büyükşehir Belediyesi ulaşım planlamalarında tramvay hatları önde gelen tercihlerden biri olmuştur. Kent bütününü kapsayan toplu taşıma sistemi planlanırken, daha güvenli, konforlu, kısa sürelerde ve sayısal olarak kontrol altında bireysel araç kullanımı konsepti hedeflenmiştir.

Bahsi geçen tramvay hatlarından biri de, Yeni Yalova yolu üzerinden Kent Meydanı -Terminal arasını bağlayan ve 11 istasyondan oluşan 8,445 km uzunluğundaki T2 Tramvay hattır.

Proje kapsamında ele alının elektromekanik işlerin tamamlanacağı T2 tramvay hattı, kent meydanından başlayıp Bursa şehirlerarası otobüs terminaline ulaşacak şekilde planlanmış ve inşaat ile ilgili kısımların imalatı tamamlanmıştır.

T2 Hattında tamamlanması gereken kısımlar;

-              Cer gücü trafo enerji temini ve montajı,

-              Katener sistemi imalatları,

-              Sinyalizasyon ve haberleşme işleri,

-              Yürüyen merdiven ve asansörlerin yapılması,

-              Uedaş Hatlarının deplase edilmesi ve aydınlatma işleri.

Elektro-Mekanik İşlerin kapsamındaki Elektrik işleri; İstasyonlar, Trafolar, Bakım Onarım Atölyesi ile İdari (Hizmet) Binası, Depo Sahası, Aç-Kapa Tünel (hat boyu) AG elektrik tesisatlarına ait (Aydınlatma, Priz, AG şalt) malzeme teminleri, montajları, test ve devreye alma işleri ve OG Enerji (Güç) Teminine ait malzeme teminleri, montajları, test ve devreye alma işlemleri, Cer Gücü Sistemine ait (Cer Gücü Trafoları, İç ihtiyaç trafoları, OG Şalt ve DC Şalt Sistemleri, Reaktif Güç Kompanzasyon Sistemleri), malzeme teminleri, montajları, test ve devreye alma işlemleri, Katener Sistemine ait (750 V DC havai hatları, Kaçak Akım Koruma ve Korozyon Kontrolü, Ray Potansiyeli Sınırlama) malzeme teminleri, montajları, test ve devreye alma işlemleri mevcuttur. Mekanik olarak yapılacak işler ise asansör, yürüyen merdiven işleri, atölye yardımcı ekipman ve sistemleri ile havalandırma, iklimlendirme ve tesisat işleridir.

Elektronik İşler kapsamında anons sistemi, Scada sistemi, telsiz sistemi, kapalı devre televizyon sistemi (CCTV), yolcu bilgilendirme sistemi, telefon sistemi, UPS sistemi ile sinyalizasyon sisteminin temini, montajı test ve devreye alma işlemleri vardır.

Burulaş’ın T2 HRS Hattı Projesi yoluyla aşağıdaki faydaların sağlanacağı değerlendirilmektedir:

  • Hat boyunca değişik trafik türlerini tercih etmek zorunda kalan yolcular için HRS hattı ucuz, hızlı ve güvenli bir alternatif oluşturacaktır;
  • Hem HRS kullanıcıları hem de diğer ulaşım türlerini tercih eden yolcular, azalan trafik sıkışıklığı nedeniyle önemli zaman tasarrufu elde edeceklerdir;
  • Şehir içi yolculukların bir bölümünün karayollarından raylı sisteme kayması nedeniyle karayollarının işletme ve bakım maliyetlerinden tasarruf elde edilecektir;

Daha önce otobüslerle seyahat eden yolcuların bir bölümü tramvaylara kayacağı için, BBB’nin otobüs işletmeciliğinden doğan masraflarından tasarruf elde edilecektir.